Szkoła Podstawowa nr 5, ul. Królewska 4, Zabrze
+48 513 997 139
bushido.zabrze@gmail.com

O nas

Historia Klubu

Zabrzański Klub Sportowy Karate BUSHIDO wcześniej istniał pod nazwą Zabrzański Klub Dalekowschodnich Sztuk Walki „BUSHIDO” został założony przez Stanisława Sachera 4 Dan w 1992 roku. Działalność klubu była związana organizacyjnie z Kyokushinkai do 1994 roku. 

Kiedy w wyniku śmierci Mas Oyama wystąpiły poważne zmiany organizacyjne na szczeblu światowych, europejskim i w Polsce. Rozłam tejże organizacji pociągną za sobą skutki odejścia wielu liderów od Kyokushinu. Powstały nowe struktury, nowe organizacje. W naszym kraju wykreowała się nowa organizacja Lidera Światowego formatu najlepszego ucznia DOJO Masutatsu Oyama, wielkiego Mistrza Shigeru Oyama 10 Dan z siedzibą w Stanach Zjednoczonych. Wspaniały czołowy zawodnik kraju sensei Jan Dyduch nawiązał kontakty z Światową Organizacją Oyama Karate tworząc w Polce  Stowarzyszenie Oyama Karate. Do tej organizacji przystępują największe kluby Kyokushinkai w Polsce.

Sensei Stanisław Sacher znał sytuację polskiego Kyokushinu i także podjął decycję w Listopadzie 1995 roku o przystąpieniu Zabrzańskiego Klubu BUSHIDO do Stowarzyszenia Oyama Karate w Polsce.

Wybór organizacji okazał się słuszny, Klub uczestniczy regularnie w różnych zawodach sportowych, członkowie zdobywają wysokie stopnie szkoleniowe KYU i mistrzowskie DAN. Biorą udział także w różnych imprezach rekreacyjnych prezentując swój dorobek w postaci umiejętności mistrzowskich oraz prezentują zdobyte puchary, dyplomy i medale.

Klub podąża wybraną „Drogą Oyama Karate” i wszyscy jesteśmy dumni z tej drogi. Przystąpienie do nowej organizacji OYAMA KARATE było wyborem bardzo trudnych ale z perspektywy czasu wyborem trafnym.

W trakcie istnienia klubu zawodnicy na arenie krajowej i między narodowej zdobyli  blisko 50 medali z czego 27 złotych . W zawodach uczestniczą dzieci w konkurencji Kata, juniorzy w semi – knockdown, Kata i Kobudo oraz dorośli w knockdown, Kata i Kobudo. Dodatkowo zdobyte medale przyłożyły się na wyróżnienia dla Sensei Moniki Pniewskiej – Brusik i Grzegorza  Kowalskiego na Gali Sportowców w Zabrzu.  Dla sprawdzenia poziomu wytrenowania poszczególnych zawodników oraz przetarcie się w warunkach międzynarodowych spotkań, istnieje możliwość wyjazdu na obozy sportowo rekreacyjne organizowane przez Oyama Polską Federację Karate. Obozy organizowane centralnie dla wszystkich klubów w Polsce, a dość często i zagranicznych w atrakcyjnych miejscowościach nadmorskich i za granicą.

W 2020 roku pieczę nad klubem przejęła Sensei Monika Pniewska – Brusik, która zmieniła nazwę z Zabrzańskiego Klubu Dalekowschodnich Sztuk Walki BUSHIDO na Zabrzański Klub Sportowy Karate BUSHIDO.