Trenerzy

Monika Pniewska-Brusik
3 dan
Karate zaczęła trenować w 1995 roku w Zabrzańskim Klubie Dalekowschodnich Sztuk Walki. Instruktor Karate. Stopień Mistrzowski I Dan zdobyty w 2010 roku, II Dan w 2019 roku, III Dan zdobyty w 2023 roku.
Wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski Oyama Karate (ponad 20 tytułów) oraz Mistrzyni Europy w Kata i Wicemistrzyni Europy w Kata z bronią. W 2010 roku wyróżniona za swoje osiągnięcia przez Federację jako zawodniczka roku.
Laureatka Plebiscytu na najlepszego sportowca w “Głos Zabrza” w 2010 i 2011 roku.
Prywatnie mama Mai i Mateusza – gimnastyczki i piłkarza.
Motto życiowe: “lekki trening – ciężka walka, ciężki trening – lekka walka.”

Anna Baron Mazurkiewicz
2 dan

Krzysztof Olszok
1 dan
Oyama Karate trenuję od 2008. Wcześniej w czasach szkolnych trenował Kyokushinkai Karate. Pierwszy Dan Oyama Karate zdobył w 2023.
Zinteresowania to : wschodnie sztuki walki, wspinacza skalna, alpinizm, motocykle.
Motto : “Trenuj tak, abyś mógł przyjąć każdy cios przeciwnika – atakuj w taki sposób, abyś nie musiał przyjąć następnego”
“Siła bez sprawiedliwości to przemoc – sprawiedliwość bez siły to nieudolność”
Zawodnicy

Magda Sicińska, Julia Banasiak, Krzysztof Kukla, Sebastian Nawrat

Marianna Krupińska, Mateusz Kotko

Aleksandra Dzwonnik, Christian Gorzawski, Tomasz Danilewicz, Alina Bergman

Jakub Banasiak

Milena Wiśniewska, Marcin Górecki

Robert Schmidt, Marta Longosz



Do lat 14



Jakub Sobel, Aleksandra Wyleżoł

Paweł Świstek


Paweł Nawrat, Adam Kotko, Sylwester Hołubinka, Seweryn Werkowski

Alicja Chwieśko




Tymon Szymański

Dominik Chwieśko, Dawid Górecki, Zuzanna Rożek

Julia Duda


Joanna Magdoń

Historia Klubu
Zabrzański Klub Sportowy Karate BUSHIDO wcześniej istniał pod nazwą Zabrzański Klub Dalekowschodnich Sztuk Walki „BUSHIDO” został założony przez Stanisława Sachera 4 Dan w 1992 roku. Działalność klubu była związana organizacyjnie z Kyokushinkai do 1994 roku.
Kiedy w wyniku śmierci Mas Oyama wystąpiły poważne zmiany organizacyjne na szczeblu światowych, europejskim i w Polsce. Rozłam tejże organizacji pociągną za sobą skutki odejścia wielu liderów od Kyokushinu. Powstały nowe struktury, nowe organizacje. W naszym kraju wykreowała się nowa organizacja Lidera Światowego formatu najlepszego ucznia DOJO Masutatsu Oyama, wielkiego Mistrza Shigeru Oyama 10 Dan z siedzibą w Stanach Zjednoczonych. Wspaniały czołowy zawodnik kraju sensei Jan Dyduch nawiązał kontakty z Światową Organizacją Oyama Karate tworząc w Polce Stowarzyszenie Oyama Karate. Do tej organizacji przystępują największe kluby Kyokushinkai w Polsce.
Sensei Stanisław Sacher znał sytuację polskiego Kyokushinu i także podjął decycję w Listopadzie 1995 roku o przystąpieniu Zabrzańskiego Klubu BUSHIDO do Stowarzyszenia Oyama Karate w Polsce.
Wybór organizacji okazał się słuszny, Klub uczestniczy regularnie w różnych zawodach sportowych, członkowie zdobywają wysokie stopnie szkoleniowe KYU i mistrzowskie DAN. Biorą udział także w różnych imprezach rekreacyjnych prezentując swój dorobek w postaci umiejętności mistrzowskich oraz prezentują zdobyte puchary, dyplomy i medale.
Klub podąża wybraną „Drogą Oyama Karate” i wszyscy jesteśmy dumni z tej drogi. Przystąpienie do nowej organizacji OYAMA KARATE było wyborem bardzo trudnych ale z perspektywy czasu wyborem trafnym.
W trakcie istnienia klubu zawodnicy na arenie krajowej i między narodowej zdobyli blisko 50 medali z czego 27 złotych . W zawodach uczestniczą dzieci w konkurencji Kata, juniorzy w semi – knockdown, Kata i Kobudo oraz dorośli w knockdown, Kata i Kobudo. Dodatkowo zdobyte medale przyłożyły się na wyróżnienia dla Sensei Moniki Pniewskiej – Brusik i Grzegorza Kowalskiego na Gali Sportowców w Zabrzu. Dla sprawdzenia poziomu wytrenowania poszczególnych zawodników oraz przetarcie się w warunkach międzynarodowych spotkań, istnieje możliwość wyjazdu na obozy sportowo rekreacyjne organizowane przez Oyama Polską Federację Karate. Obozy organizowane centralnie dla wszystkich klubów w Polsce, a dość często i zagranicznych w atrakcyjnych miejscowościach nadmorskich i za granicą.
W 2020 roku pieczę nad klubem przejęła Sensei Monika Pniewska – Brusik, która zmieniła nazwę z Zabrzańskiego Klubu Dalekowschodnich Sztuk Walki BUSHIDO na Zabrzański Klub Sportowy Karate BUSHIDO.